Településképi véleményezési eljárás |
A 2016 júliusában hatályba lépett, „a településkép védelméről” szóló 2016. évi LXXIV. törvény, valamint a törvény végrehajtási rendeleteként „a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről” szóló 314/2012. (IX.8.) Kormányrendelet (továbbiakban: kormányrendelet) módosult előírásai a településkép védelmével kapcsolatos helyi szabályozást új alapokra helyezte. A törvény és a módosított kormányrendelet értelmében minden településnek el kell készítenie a teljes közigazgatási területére kiterjedő településképi rendeletét, mely a Településképi Arculati Kézikönyvre épül. Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzata a fentiek alapján megalkotta „a településkép védelméről” szóló, 23/2017. (IX.28.) számú önkormányzati rendeletét (továbbiakban: TKR), melynek célja az, hogy a város településképi,- műemléki,- építészeti,- illetve természeti értékeinek védelme és igényes alakítása érdekében - az építésügyi hatósági engedélyhez kötött és nem kötött egyes építési munkákkal kapcsolatban - a településfejlesztési célokkal összefüggő követelmények minél szélesebb körben érvényesítésre jussanak. Felhívjuk a figyelmet, hogy a településképi rendelethez kapcsolódó eljárásokat, valamint a benne foglalt kötelező formanyomtatványokat 2017. szeptember 29-től kell alkalmazni, mely előírások közvetlenül érintik a városunkban élő – építési tevékenységet végző, megbízóként szereplő – gazdasági társaságokat, vállalkozókat, lakosságot és a szükséges terveket készítő építészeket, mérnököket! Az eljárás lehetőséget ad a polgármester számára, hogy egyes külön jogszabályokban meghatározott, építésügyi hatósági engedélyhez kötött építési tevékenységről - melyek eseteit és körét a TKR 6. számú melléklete részletesen tartalmazza - véleményt adjon, még az építésügyi hatósági engedélyezési eljárások lefolytatását megelőzően. Véleményét az önkormányzat főépítészének vagy a helyi Építészeti- műszaki Tervtanácsának álláspontjára alapozva fogalmazza meg. A polgármesteri vélemény az építési engedélykérelemhez kötelezően csatolandó. Településképi véleményezési eljárás mente:
Tervtanácsi álláspontra alapozott véleményezési eljárás egyéb információi: Amennyiben a TKR 6. számú melléklete úgy rendelkezik a polgármester döntését VESZPRÉM MEGYEI JOGÚ VÁROS ÉPÍTÉSZETI-MŰSZAKI TERVTANÁCSÁNAK véleményére alapozza, akkor a tervtanács szükségességét mielőbb jelezni kell személyesen, e-mailen: Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse. , vagy telefonon a Főépítészi Önálló Csoport számára. A Tervtanács építészeti, városépítészeti, egyéb magas- és mélyépítéssel összefüggő műszaki kérdésekben jártas segítő és véleményező szakmai testület. A Tervtanács szavazati joggal rendelkező elnökből és tervtanácsi tagokból áll, számuk az elnökkel együtt 12 fő, akiknek feladata a helyi településképi követelmények érvényesítése és az Étv. illeszkedési szabályai érvényesülésének elősegítése. Elnöke a mindenkori városi főépítész, titkára a Főépítészi Önálló Csoport referense. Munkáját a tervtanáccsal kapcsolatos helyi rendelet előírásai alapján végzi. A tervek benyújtásának kötelezettsége a mindenkori felelős tervező feladata. A Tervtanács a településrendezési tervek jóváhagyási eljárásában, az építészeti-műszaki tervek hatósági engedélyezési eljárását megelőző szakaszában ad szakmai véleményt. A Tervtanács - a tárgyalandó témák mennyiségétől függően - általában havonta ülésezik. A Tervtanács véleményezi a TKR-ben meghatározott – jogszabályban építésügyi hatósági engedélyhez kötött – településképi véleményezési eljárásra kijelölt építmények, épületek, műtárgyak terveit. A Tervtanács véleményét és javaslatait az alábbi általános szempontok figyelembevételével alakítja ki:
A tervdokumentáció bírálata az alábbiak szerint zajlik:
Tervtanácsi vélemény kiadása során születendő döntések:
Ügymenet:
Felhívjuk a figyelmet, hogy a településképi véleményezési eljárás a papír alapú dokumentáció és az eredeti, aláírt formanyomtatvány, kérelem Főépítészi Önálló Csoporthoz történő benyújtásával indul! A benyújtandó dokumentációnak az alábbiakat kell tartalmaznia:
A fenti dokumentumok mindegyikét a kérelmezőnek és a tervezőnek is alá kell írnia. Vélemény kiadására rendelkezésre álló idő: 15 nap Vélemény kiadása során születendő döntések:
„A településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről” szóló 314/2012 (XI.8.) Korm.rendelet 26/A. § (8) pontja alapján a településképi vélemény ellen önálló jogorvoslatnak nincs helye, az csak az építésügyi hatósági ügyben hozott döntés keretében vitatható. Igénybe veheti: bármely természetes vagy jogi személy Az ügyet intéző iroda: Főépítészi Önálló Csoport
8200 Veszprém, Óváros tér 9. 209. iroda
Felvilágosítás kérhető: Schvarczné Kocsi Tímea (Tel.: 88/ 549-289, e-mail:
Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse.
)
Schoderbeck Éva (Tel: 88/ 549-261;
Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse.
)
Ügyfélfogadási idő: hétfő, szerda: 8.00–16.00 óráig. Ügyintézés díja: az eljárás díj- és illetékmentes. A településképi bejelentési eljárási kérelem benyújtásának lehetséges módjai: hétfő és szerdai napokon személyesen
a 8200 Veszprém, Óváros tér 9. 210 irodában.
Kapcsolódó jogszabályok: > 23/2017. (IX.28.) önkorm. rendelet a településkép védelméről (4.06 MB) > 14/2013. (III.29.) önkorm. rendelet a közterületek használatáról (5.66 MB) > 13/2013. (III.29.) önkormányzati rendelet a helyi Építészeti-műszaki Tervtanácsról (346.35 kB) > 1997. évi LXXVIII. törvény > 2016. évi LXXIV. törvény a településkép védelméről. Letölthető dokumentumok:
|