Ugrás a fő tartalomhoz

Felújították a 90 éves Laczkó-forrást

Közéleti hírek - 2025.05.18.

Veszprém ikonikus helyszíne

A Laczkó-forrás építménye 1935-ben készült el a Veszprémi Természetbarát Szövetség jóvoltából. Laczkó Dezső piarista tanárról, geológusról, múzeumigazgatóról kapta a nevét, méltó emléket állítva neki. A 90 éves forrást most felújították.

Az akkori ünnepséget Iklódy-Szabó János beszéde nyitotta és zárta. A két beszéd között az egykori múzeumigazgató életét, tudományos működését méltatta ifj. Lóczy Lajos, az akkori Földtani Intézet igazgatója, akinek édesapja Laczkó Dezső munkatársa volt többek között a Balaton környékének tanulmányozásában, emellett közeli barátok is voltak. Lóczy mellett a veszprémi kötődésű földrajztudós, Cholnoky Jenő is beszédet mondott, aki szintén baráti kapcsolatot ápolt Laczkóval. Az Laczkó Dezső-forrás avatásán a Magyar Turista Egylet Bakonyi Szakosztályának valamennyi tagja részt vett, ezáltal tiszteletüket kifejezve az egyesület egykori elnökének emléke előtt – olvasható a Laczkó Dezső Múzeum weboldalán

90 év után, a mostani ünnepségen Ovádi Péter országgyűlési képviselő mondott beszédet, aki kiemelte, hogy a forrás több puszta földrajzi pontnál. A Laczkó Dezső-forrásból napjainkig zubogott a víz, most azonban a takarékosság jegyében csapot szereltek a forrásra. Zsebe Attila diakónus az eseményen megszentelte a forrást. 

A Laczkó Dezső-forrás családi és baráti találkozók helyszíne lett

Ovádi Péter úgy fogalmazott, 90 év emlékei cseppenként – akár a forrás vize – gyűlnek össze a helyszínen. Kilenc évtized múltán ezen az alkalmon együtt ünnepelhették nemcsak a múltat, hanem azokat is, akik a jelenben cselekedtek.

Az országgyűlési képviselő köszönetet mondott a Zsebe családnak, a Honismereti Egyesületnek, a GÁTIBA-nak, a Vergának, az önkormányzatnak, Angermann János kőművesnek, a tűzoltóknak, a vízmű szakembereinek, a cserkészeknek és mindazoknak, akik segítették a felújítás menetét. De nem feledkezett meg a forrás névadójáról, Laczkó Dezsőről sem, aki tanárként, tudósként, múzeumalapítóként és elkötelezett veszprémiként példát mutatott abban, hogyan lehet a tudást közösségi értékké formálni.

Képgaléria itt >>

Forrás: Napló
Kép: Nagy Lajos