Egészségügyi dolgozókat díjaztak a Semmelweis-napon
Semmelweis Ignácra emlékeztek és egészségügyi dolgozókat díjaztak hétfő délután a megyei kórház Csillag termében megrendezett ünnepségen.
Az ünnepséget az egészségügyben dolgozók napja, Semmelweis Ignác születésnapja alkalmából rendezték meg. Czinkotay Frigyes főigazgató hangsúlyozta: méltósággal és tisztelettel emlékezünk meg egy kivételes magyar orvosról, aki az egész világ tudományát gazdagította munkásságával – és egyben ünnepeljük mindazokat, akik napjainkban az emberek egészségét szolgálják. A főorvos megjegyezte: az egészségügyben dolgozók elismerése azért is különösen fontos, mert a mielőbbi gyógyulást gyakran nem a mérhető körülmények, hanem az emberi odafigyelés teszi lehetővé. Rámutatott, hogy a Veszprémi Érseki Főiskolán szeptemberben diplomás ápolói képzés indul, ami nemcsak a Csolnoky Ferenc Kórház meglévő munkavállalóinak jelent fejlődési lehetőséget, hanem a humánerő-utánpótláshoz is hozzájárul majd.

Semmelweis Ignác 1818-ban született Budán. Bécsben és Pesten tanult, fiatal orvosként a bécsi közkórház szülészeti osztályán dolgozott, ahol megdöbbenve tapasztalta, hogy a gyermekágyi lázban elhunyt anyák száma riasztóan magas. Megfigyelései alapján arra a következtetésre jutott, hogy a halálesetek és az orvosok boncteremből egyenesen a szülőszobára való érkezése között összefüggés van – és elég volt egy klórmészoldatos kézmosás, hogy a halálozások száma drasztikusan csökkenjen.
A felismerés korszakos volt, a fogadtatása viszont kevésbé. Kortársai – sokszor személyes sértésnek véve a kézfertőtlenítés szükségességét – kétkedve, sőt ellenségesen fogadták Semmelweis következtetéseit. Bár számokkal igazolta módszerének hatékonyságát, elméletét sokan nem tartották tudományosnak, mert hiányzott mögüle az akkor még ismeretlen bakteriológiai háttér. Semmelweis ezért egyre elkeseredettebben, egyre indulatosabban próbálta meggyőzni kollégáit, ám szavai falakba ütköztek – ő maga pedig fokozatosan elszigetelődött a szakmai közegtől.
Élete tragikus fordulatot vett: idegileg kimerülve 1865-ben egy elmegyógyintézetbe került, ahol néhány héten belül, máig tisztázatlan körülmények között meghalt. Halála után évtizedekkel igazolták be mikrobiológiai kutatások, amit ő már korábban sejtett: hogy a kézre tapadt kórokozók okozzák a fertőzéseket.
Szondi Zita országos kórházi főigazgató-helyettes felelevenítette, mekkora előrelépést jelentett az orvoslásban Semmelweis azon felismerése, hogy a gyermekágyi haláleseteket nagyrészt maguk a boncolást is végző szülészorvosok okozzák tudtukon kívül. A klóros oldatos kézmosás bevezetésével jelentős és azonnal látható eredményt ért el: az 1. számú bécsi női klinikán 1847 áprilisában 18 százalékos volt a gyermekágyi láz miatti halálozás, amit júliusra 1,2%-ra sikerült leszorítani.

Szondi rámutatott: Semmelweis az elsők között közelítette meg valódi adatokra támaszkodva az egészségügyi problémákat, és ezzel úttörője volt az orvostudomány fejlődésének. A főigazgató-helyettes szerint ma Magyarország élen jár az adat alapú, mesterséges intelligenciát is alkalmazó ellátásban, amelyben a kollégák a legmagasabb szakmai színvonalon vigyáznak az emberi egészségre.
Az ünnepségen elismeréseket és kinevezéseket adtak át
Főorvossá nevezték ki dr. Andrásofszky Enikőt és Gálné dr. Halász Katalint. Adjunktusi kinevezést vehetett át dr. Gabrieli Piroska, dr. Gelley Fanni, dr. Horzov Halyna, dr. Ivády Gergely, dr. Kocsis Miklós, dr. Müller Krisztina, dr. Szentkereszty Balázs, dr. Vida-Szűcs Sándor és Kanyokné dr. Szászi Erzsébet.
Főigazgatói dicséretben részesült dr. Bujdosó László. Igazgatói dicséretben részesült dr. Czabán Csaba, dr. Horváth Milán Márk, dr. Kaljuste Urmas, Győri Soma Ákos, Hackné Nemes Erzsébet, Lovász-Orbán Csilla Rozália, Major Tímea Amália, Simonné Magyar Györgyi, Bákor Alexandra, Magvas-Domonkos Zsuzsanna, Németh Krisztián és Svéd Ildikó.

Az év rezidense dr. Gyalai Bence, az év szakdolgozója Szennyainé Kovács Zsuzsanna, az év védőnője Újvári Attiláné.
A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elismeréseit Szűcs Sándor vehette át. A kamara felajánlásából díjmentesen vehet részt a kamara kongresszusán Rinkó Tímea és Molnár Gabriella Franciska.
A Veszprém Lions Club is tett egy felajánlást: a kórház minden dolgozóját – családtagjaikkal együtt – vendégül látják a Veszprémi Állatkertben.
Forrás: Vehír.hu
Kép: Vámosi Patrik