Ugrás a fő tartalomhoz

Átadták a 2025. évi Gizella-díjakat!

Közéleti hírek - 2025.05.11.

Szombat este az Óváros téren került sor az ünnepélyes átadóra. Hartmann Domonkos Péter csellóművészt, Ladányi Tamás asztrofotóst, valamint a Cholnoky Mozgásművészeti Stúdiót jutalmazták. A díjakat Porga Gyula polgármester adta át.

Ovádi Péter országgyűlési képviselő ünnepélyes beszédet mondott a Gizella Napok díjátadóján. Úgy fogalmazott, a Gizella Napok pirosbetűs ünnep Veszprémben. Azzal, hogy államalapító királyunk, Szent István és felesége, Gizella királyné több, mint ezer évvel ezelőtt úgy döntött, Veszprémben rakja le a későbbi keresztény Magyarország első kövét, egyben meghatározta szeretett városunk máig érvényes identitását. Egy olyan eszmerendszert, egy olyan gondolkodásmódot, ami tiszteli a múlt vívmányait, de nem fél az újító gondolatoktól, amivel tovább építkezhet. És ez így ment évszázadokon át, és így megy ma is.

Folytatta, tiszteljük és elismerjük a szorgalmat, a kitartást, azt a fáradhatatlan munkát és szűnni nem akaró hitet, amire néhány társunk feltette életének évtizedeit. Azért, hogy szenvedéllyel mélyedjen el és alkosson kimagaslót azon az úton, amit ő választott magának.

Ovádi hozzátette, a Gizella-díjjal a döntés képessége előtt is tisztelgünk. Hiszen ki az, aki ne bizonytalanodna el egy-egy buktatónál élete során? Ki az, aki legalább egyszer ne kérdőjelezné meg saját korábbi döntéseit? Nem él ilyen ember köztünk. Olyanok viszont igen, akik, ha ingoványossá is válik a talaj a lábuk alatt, inkább nekirugaszkodnak saját erejükből és túllépnek a nehézségeken. 

Hűek a döntésükhöz, amit egyszer meghoztak. Ha pedig olykor nem is látszik az úton a következő kilométerkő, hát ők lesznek azok, akik kijárják az ösvényt hozzá. 

Nem számít, hogy a kultúra sokszínű útján járnak, vagy valamelyik tudományág területén alkotnak, esetleg közéleti szerepvállalásukkal mutatnak példát, vagy elhivatott sportolóként válnak akaratukon kívül is példaképpé. Közös bennük, hogy végtelenül alázatosak hivatásukhoz, és ugyanígy összeköti őket, hogy mindennapos tevékenységükkel Veszprém hírnevét is öregbítik.

Még nem telt el másfél év a záróünnepség óta, folytatta az országgyűlési képviselő, de Veszprém ismét felsorakozott egy újabb európai megmérettetés startvonalához. Nem kisebb célt tűztünk ki magunk elé, mondta Ovádi, mint hogy miután megmutattuk, hogy a kultúrához való viszonyulásunk az európai élmezőnyhöz tartozik, a sport területén szeretnénk ugyanígy megmutatni magunkat. Küszöbén az Európa sportrégiója pályázatnak ismét szükség lesz arra a bátorságra, elhivatottságra és nem utolsó sorban alázatra, ami leginkább az olyan ünnepeken válik mindenki számára kézzel foghatóvá, mint amilyen a Gizella Napok is, zárta a gondolatait Ovádi.

Cholnoky Mozgásművészeti Stúdió 1990-ben alakult meg a Cholnoky Jenő Általános Iskolában, kezdetben 12 növendékkel. Azóta folyamatosan bővült, és ma már Veszprém mellett több környező településen is jelen van, létszáma pedig 250 főre nőtt. Fő célja a modern tánc technikák és a balett alapjainak oktatása, valamint a mozdulatművészet népszerűsítése. Kiemelt figyelmet fordítanak a gyermekek fizikai és mentális fejlődésére, a mozgás, a szépség és a harmónia megteremtésére.

A Stúdiót Dr. Kiszelyné Czibik Tünde táncpedagógus mester alapította és vezeti, aki több évtizedes munkájával és szakmai elismeréseivel, a táncművészet és a pedagógia terén is kiemelkedő teljesítményt nyújtott. A növendékek az elmúlt évtizedekben számos hazai és nemzetközi versenyen értek el kimagasló eredményeket. 

Többek között 2000-ben Belgiumban az Európa-bajnokságon I. helyezést, majd 2004-ben Győrben a világbajnokságon ugyancsak I. helyezést értek el. A sikerek az elmúlt években is folytatódtak. A növendékek több hazai és nemzetközi versenyen vettek részt, ahol számos első, második és harmadik helyezést értek el, valamint különdíjakkal is jutalmazták őket. A Stúdió aktív nemzetközi kapcsolatokat ápol. A horvátországi Pulában működő Art Dance Táncstúdióval kialakított szakmai és baráti együttműködés eredményeként a két együttes közös előadásokat tartott. Emellett a növendékek rendszeresen részt vesznek külföldi fesztiválokon és versenyeken, így viszik magukkal Veszprém jóhírét. A Stúdió nemcsak a táncoktatásban, hanem a közösségépítésben is kiemelkedő szerepet játszik. Az óvodás kortól kezdve egészen a felnőtt korosztályig kínál táncórákat, beleértve a szenior csapatokat is. A Stúdió az idei évben ünnepli fennállásának 35. évfordulóját. Az elmúlt három és fél évtizedes munkássága során kiemelkedő módon járult hozzá Veszprém kulturális és művészeti életének gazdagításához.

Hartmann Domonkos Péter 26 éves, veszprémi csellóművész. Pályáján dr. Nagy Tamásné indította el a veszprémi Csermák Antal Zeneiskolában, majd Fűke Ákos tanítványaként fejezte be zeneiskolai tanulmányait és került a budapesti Bartók Béla Konzervatóriumba. 2018-ban a bécsi Zeneakadémián Várdai István csellóművész osztályában kapott helyet és ezzel párhuzamosan 2020-ban a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatója is lett, ahol azóta diplomát szerzett Rohmann Ditta gordonkaművész hallgatójaként. Jelenleg Bécsben készül a mesterdiplomájára. 

Először 2019-ben a Zeneakadémia nagytermében lépett fel szólistaként, ahol Dvorak h-moll csellóversenyét játszotta. Ezt követően fellépett többek közt a Művészetek Palotájában, a Magyar Állami Operaházban, a Magyar Zene Házában, valamint a Szegedi Nemzeti Színházban. 

2021. decemberében a zeneakadémiai David Popper Csellóverseny I. helyezettje lett, valamint megkapta a Magyar Rádió különdíját, továbbá kiváló tanulmányi eredményei alapján Veszprém város tanulmányi ösztöndíjában részesült. 2022-ben Csabay Domonkos zongoraművésszel megalapította a Duo DOMO formációt, mellyel a Lyon-ban megrendezett kamarazenei cselló-zongora duóverseny I. díját és közönség díját is elnyerték. 2024-ben négy földrész tizenkét országában lépett fel. 2025. áprilisában került megrendezésre Weimarban a 10. Nemzetközi Joseph Joachim Kamarazenei Verseny, ahol első helyezett lett a Motus Quartett, amelynek Hartmann Domonkos csellóművész is tagja. Ezt követően indiai koncert turnéra indult. Idén szeptemberben pedig a norvégiai Trondheim városába utazik együttesével, ugyanis meghívást kaptak arra a versenyre, ahol a világ 10 legjobb vonósnégyes együttese mérheti össze tudását. Domonkos folyamatosan felfelé ívelő zenei pályája, a hazai és nemzetközi versenyeken való mindig eredményes, sikeres munkája alázattal és szerénységgel párosul. Zenei pályafutása előtt még hosszú és sikeres út áll, amelyet tehetsége és elhivatottsága biztosít számára.

Ladányi Tamás 2013. 08.30. óta oktatója a Veszprémi Szakképzési Centrum Táncsics Mihály Technikumának, ahol szaktanárként komplex természettudományt, vállalkozási-, valamint pénzügyi ismereteket tanít. Emellett 5 éven át az intézmény kollégiumát is vezette. Kiváló szakmai felkészültségű oktató. Nyitott az új ismeretek megismerésére és alkalmazására. Oktatói munkájában az anyag- és energiaáramlás, a természet- és környezetvédelem, a fogyasztói létforma, a növekedés határai, a változó légkör, a fenntarthatóság kiemelt szerepet kap. 

Doktori képzése során a fényszennyezés környezeti hatásait kutatja. A tanítás mellett asztrofotósként tevékenykedik: a csillagászati és a földrajzi szemléletet ötvözi látványosan a modern fotózás eszközeivel.  Munkásságát nemcsak tudományos közösségek, hanem a nagyközönség is elismeri. 

Képei rendszeresen megjelennek olyan neves médiumokban, mint a NASA, a National Geographic és a The World At Night. A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa programsorozat keretében pedig saját kiállításon mutatta be Veszprém városát csillagászati perspektívából. Ladányi Tamás a kettőscsillagok kutatásában is kiemelkedő tevékenységet végez. Eredményei közé tartozik öt új kettőscsillag felfedezése, amelyeket az Egyesült Államok Tengerészeti Obszervatóriuma családneve alatt LAD 1 – 5 néven jegyzett be. Ladányi Tamás munkássága példaértékű, hiszen tudományos kutatásait művészeti kifejezésmóddal ötvözi, miközben elkötelezetten dolgozik a csillagászat népszerűsítésén és a fiatalok tudományos érdeklődésének ösztönzésén.

A műsorban közreműködött a Veszprémi Liszt Ferenc Kórustársaság és a Gizella Nőikar.

Forrás: Vehír.hu
Kép: Kovács Bálint

Vissza az oldal tetejére >>