Az év utolsó közgyűlésén történt
Görögkatolikus templom épülhet a Jutasin
Hosszú évek előkészítő munkája után zöld lámpát kapott a görögkatolikusok terve – erről döntött csütörtökön a képviselő-testület, de szavaztak az önkormányzati cégek vezetőiről is, és napirend előtt folytatódott az ellenzéki csoportok harca.
Meglehetősen szokatlan, hogy ellenzéki képviselők egymást interpellálják – mint arra Hartmann Ferenc rámutatott, erre a rendszerváltás óta nem volt példa a veszprémi közgyűlésben –, ezúttal azonban Adamecz Zoltán, az Együtt Veszprémért képviselője a Híd a Városért két politikusát is megszólította napirend előtt – tovább élezve ezzel a két ellenzéki csoport borús kapcsolatát.
NAPIREND ELŐTT
VKSZ. Hartmann Ferenc (Híd a Városért) interpellációjában azt tudakolta, van-e elég forrás arra, hogy a VKSZ maradéktalanul ellássa a feladatát? Porga Gyula polgármester (Fidesz-KDNP) elmondta: a cég bevételének 90 százalékát az önkormányzat biztosítja, nem mindig elég a februárban megszavazott keret, de év végére mindig egyenesbe hozzák a számokat. A cég ugyan időszakosan küzd létszámhiánnyal, ezt azonban külső vállalkozók bevonásával ellensúyozni lehet.
Helyi járatok. Hartmann Ferenc azt kérte, a vasútállomástól induló helyi járatok várják meg a késő vonatokat. Porga Gyula elmondta, hogy észszerű keretek között ez ma is biztosított, nyilván a végtelenségig nem várhatnak a buszok, mert azzal a későbbi megállókban várakozó utasok járnának pórul. Hozzátette: az utolsó éjszakai vonatot azonban minden esetben megvárja a buszvezető.
Autóipari kitettség. Gerstmár Ferenc (Együtt Veszprémért) arról interpellált, hogy hogyan érinti az autóipar válsága Veszprém gazdasági életét? A polgármester válaszában kifejtette: folyamatosan tartja a kapcsolatot a nagy cégekkel, azok stagnálásra számítanak 2025-ben, de nagy elbocsátást nem terveznek.
Átláthatóság. Adamecz Zoltán (Együtt Veszprémért) Hartmann Ferenc átláthatósági tanácsnokot interpellálta arról, miért kritizálja az önkormányzati cégek átláthatóságát, ha az előző ciklusban ő felelt az átláthatóságért? Hartmann elmagyarázta, hogy az ő feladata az infotörvény és a vonatkozó rendeletek betartásának felügyelete volt, aminek semmi köze a gazdasági társaságok felügyelőbizottságában való részvételhez, amire a kérdéses kritikája vonatkozott.
Óvodapegógusok fizetésemelése. Hartmann Ferenc arról érdeklődött, miért késlekedik az óvodapedagógusoknak korábban megítélt fizetésemelés kifizetése? Porga Gyula polgármester azt válaszolta, hogy a fizetések kezelése az intézmények feladata, megkérte az intézményvezetőket, hogy készítsenek kimutatást erről, és ha valóban hiányosságokat találnak, azt orvosolni fogják.
Adóemelés? Adamecz Zoltán arról kérdezte Katanics Sándort (Híd a Városért), a Pénzügyi és Költségvetési Bizottság elnökét, szükségesnek tartja-e a kommunális adó emelését? Katanics azt válaszolta, hogy a jelenlegi gazdasági környezetben nem polgárbarát hozzáállás adóemelésben gondolkodni.
Közvilágítás. Csík Richárd (Fidesz-KDNP) napirend előtti felszólalásában a közvilágítás megújításáról számolt be. Erről néhány napja, a bizottsági ülésen elhangzottakról a Vehír is írt.
A Jutasi út mentén építhetnek templomot a görögkatolikusok
Hosszú évek óta dolgoznak azon a görögkatolikus egyház képviselői, hogy templomot építhessenek Veszprémben. Az évek során több potenciális helyszín is felmerült, most azonban úgy tűnik, megtalálták az ideális ingatlant. A kérdéses telek a Jutasi út mellett, a Munkácsy úti körforgalomtól északnyugatra található, és jelenleg az önkormányzat tulajdonában van. A képviselőtestület ma arról döntött, hogy a jelenleg közpark besorolású ingatlant építési telekké minősíti át, és ennek megfelelően módosítja a rendezési tervet. A kialakítandó telek ajándékozás útján kerülhet az egyház tulajdonába.
Az előterjesztéshez csatolt telepítési tanulmányterv betekintést nyújt a megvalósítani tervezett beruházásba, amely révén egy templom és egy parókia épülne a Barátság park szomszédságában. A templom épülettömege összetett, keresztházas szerkesztésű, középpontjában nyolcszög alapú hasábon gúla áll. Délkeleti oldalán harangtorony kialakítása tervezett, amelyet fedett nyitott kerengő határol minden oldalról. A szakrális tér 3 szintre osztott: altemplom, templomhajó szintje és a karzat. A templom befogadóképessége 45 fő a templombelsőben és további 10-15 fő a karzaton. A parókia egyszerű oromzatos végződésű nyeregtetős épület lesz, melyet minden irányból tornác fog közre, harmonizálva a templom körüli térfallal.
Az anyag néhány konkrét számot is említ: eszerint a 2000 m2-es építési telken 392 m2 alapterületű templom és 283 m2 alapterületű parókia épül majd, a templom legmagasabb pontja 15,5 méter magasan lesz.
A közgyűlésen felszólalt Janka Ferenc, a veszprémi görögkatolikus közösség esperese is, aki rámutatott: nem újkeletű az egyház veszprémi jelenléte, hiszen már Géza fejedelem, István király idejében kolostort alapítottak a görög apácáknak a Veszprémvölgyben, így az új templom építése egy ezeréves történet folytatása.
Több mint egymilliárdos támogatás az új futsal csarnoknak
Mint arról korábban beszámoltunk, a Március 15. utcai uszoda helyén beltéri labdasportok befogadására alkalmas csarnokot alakítanak ki. A projekthez a Magyar Labdarúgó Szövetség 1,15 milliárd forint vissza nem térítendő támogatással járul hozzá. A bontási, felújítási és bővítési munkálatokat az önkormányzat saját beruházásban, építtetőként valósítja meg. Az engedélyezési tervek elkészítésre az önkormányzat 19 millió forintot biztosít az idei költségvetésből, és további 63,5 millió forintot különít el a 2025-ös büdzséből a kivitelezési szintű tervek fedezetének biztosítása érdekében.
Ezzel kapcsolatban Gerstmár Ferenc emlékeztett: a júniusi közgyűlésen még úgy szavaztak a projektről, hogy annak nem lesz önerő vonzata. Adamecz Zoltán a tanuszoda megmentése mellett foglalt állást, amire reagálva Varga Tamás alpolgármester kijelentette: a városban magas színvonalon működik sportuszoda, ami kielégíti az úszásoktatás kapcsán felmerülő igényeket. Hozzátette: a városvezetés vizsgálja annak lehetőségét, hogyan lehetne a Báthoryban található tanuszodába új életet lehelni. Ehhez kapcsolódott Somfai Attila (Híd a Városért) is, aki elmondta: szülőként csak jó tapasztalatai vannak a sportuszodába szervezett úszásoktatással és annak logisztikájával kapcsolatban. Katanics Sándor rámutatott: a városnak lehetősége van egymilliárd forint fölötti összeget hasznosítani olyan célra, amivel az egész közösség gazdagodik, így támogatásra érdemesnek tartja az előterjesztést. Porga Gyula zárszavában kijelentette: a városban jelenleg nem a vízfelület szűkössége, hanem a tornatermek száma okoz nehézséget. Hozzátette: ha egymilliárd forintot kapunk a probléma megoldására, akkor a mi bölcsességünk, hogy érdemes-e 40-60 millió forintot mellé tenni, amennyiben ez szükséges.
Hosszabbítanak az önkormányzati cégvezetők
Az önkormányzati ciklus kezdetén az új képviselő-testület döntött az önkormányzati (rész)tulajdonú cégek felügyelőbizottsági helyeiről is. Ami érdekesebb, hogy több cég esetében a vezető kinevezéséről is döntöttek illetve állást foglaltak. Nagy meglepetés nem történt, a cégek eddigi irányítói folytathatják a munkát, a pontosság kedvéért álljon itt a névsor:
- Veszprém 2030 Kft.: Lamos Péter
- Veszprémi Programiroda Kft.: Zalavári Eszter
- VKSZ Zrt.: dr. Temesvári Balázs
- Veszprém-Balaton 2023 Zrt.: Markovits Alíz
- VESZOL Nonprofit Kft.: Lendvai-Frikkel Attila
Forrás: Vehír.hu
Kép: Szalai Csaba