Ugrás a fő tartalomhoz

Hornig-díj a szociális terület kiválóságainak

Közéleti hírek - 2024.11.21.

Szerdán adták át Horváthné Kecskés Diána és dr. Payrich Mária részére a Hornig-díjat a Városházán, amellyel az önkormányzat a szociális területen dolgozók munkásságát ismeri el.

A díjátadón Sótonyi Mónika alpolgármester köszöntötte a díjazottakat. Beszédében elmondta: olyan embereket ünneplünk ma, akik önzetlenül fordulnak mások felé, miközben ők maguk sokszor a háttérben maradnak. Számíthatnak rájuk azok, akiknek segítségre van szükségük: a kisgyerekek, a fogyatékkal élők, a betegek, a hajléktalanok. Végtelenül büszkék vagyunk rájuk és hálával tartozunk nekik, mert munkájukkal nemcsak szűk közösségüket, hanem az egész várost formálják – jelentette ki az alpolgármester.

A díjátadót követően Porga Gyula polgármester mondott pohárköszöntőt, aki elsősorban nem is a díjazottakhoz, hanem azok kollégáihoz szólt: hiszen minden elismerésre méltó teljesítmény mögött ott áll egy csapat, akiknek szintén jár a köszönet. 

A Hornig-díjat idén is két, a szociális területen dolgozó szakember vehette át: Horváthné Kecskés Diána és dr. Payrich Mária.

Horváthné Kecskés Diána 1999-ben végzett a Veszprémi Érseki Hittudományi Főiskola általános szociális munkás szakán. Még ebben az évben helyezkedett el a Pétfürdő Község Önkormányzata gyermekjóléti szolgálatánál, mint családgondozó. Szakmai munkája alapján a Veszprém Megyei Önkormányzat Csecsemő és Fogyatékos Személyek Otthonának akkori igazgatója kérte fel szakmai vezetőnek, mely tisztséget 2001 és 2006 között töltött be. Ezt követően dolgozik a jelenlegi munkahelyén, a Veszprémi Családsegítő és Gyermekjóléti Integrált Intézményben. Kiemelkedő tudásának és empatikus, pozitív személyiségének köszönhetően rövid időn belül vezető családgondozó lett, majd 2008 óta pedig intézményvezető.

Szakmai életpályája kiemelkedő. Nevéhez fűződik a Családika gyermekek alternatív ellátásának létrehozása. Irányítása alatt több, mint 10 éven át az általa vezetett intézmény látta el a megyei módszertani intézményi feladatokat, mely kiemelkedő szakmai elismerés volt. Az intézmény fejlődése, szakmai egységeinek bővítése, szervezeti átalakítása során szakmailag magas színvonalon, gyorsan, határozottan hozta meg a szükséges döntéseket. 

Szociális érzékenysége, empátiája nagyon magas, vezetői feladatai mellett szívesen vesz részt az esetkezelésekben is. A családok bizalommal fordulnak hozzá, problémamegoldó képessége igen magas, sok nehéz helyzetet tisztáz határozottságával, szakmai felkészültségével, hiteles kommunikációjával. Vezetői megbízatása során mindig szakmai hozzáértéssel és alázattal irányítja kollégái munkáját, mindezek mellett kiemelkedő az emberséges hozzáállása a feléjük és a kliensek irányába egyaránt. Munkatársai elismerik, kedvelik, szívesen dolgoznak vele együtt.

Dr. Payrich Mária a Pécsi Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán végzett „Cum laude” minősítéssel, majd jeles minősítéssel tett pszichiátria és pszichoterápia szakvizsgát. Dolgozott a Szigetvári Városi Kórház Alkohológiai Osztályán, a Baranya Megyei Mentálhigiénés Intézetben, a Pécsi Honvéd Kórház Ideg-elme Osztályán, majd Dobán szerzett addiktológiai tapasztalatokat. 1989-ben kezdte szervezni Zircen a Mentálhigiénés Szakrendelő és Gondozó munkáját, amely intézményben a mai napig pszichiáterként és az intézmény vezetőjeként dolgozik. 1994-1995 évben a Dobai Szocioterápiás Pszichiátriai Kórház orvos-igazgatói teendőit is ellátta és több éven keresztül segítette a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház Sürgősségi Betegellátó Osztályának munkáját. 

Már a Pécsett töltött idő alatt részt vett önkéntesként a telefonos lelki elsősegély szolgálat munkájában, és mint tapasztalt szolgálatos, 1989-ben tagja lett az akkor alig egy éve működő veszprémi Kapcsolat Lelkisegély Szolgálatnak. Kimagasló szakmai tudása, empatikus, türelmes emberi magatartása révén hamar meghatározó tagja lett a közösségnek. Dr. Payrich Mária hozta létre a „Kapcsolat 96” Mentálhigiénés Egyesületet, amelynek elsődleges feladata a Kapcsolat Lelkisegély Szolgálat működtetése, melynek munkájában ő kezdetektől elnökként és szakmai vezetőként vesz részt. Fontosnak tartja, hogy a Szolgálat lehetőséget adjon minden embernek arra, hogy szükségében, kétségbeesésében, egy esetleges öngyilkossági veszélyben azonnal kapcsolatot találjon egy másik emberrel, aki kész őt meghallgatni és alkalmas arra, hogy vele a problémáin átsegítő beszélgetést folytasson. Szívügye az önkéntesek alapos felkészítése, amelynek köszönhetően a beszélgetés során a segítséget kérők megszerezhetik azt az erőt és képességet, amellyel az életnehézségeiken, kríziseiken túljuthatnak. Az Egyesületben és a Szolgálatban végzett önkéntes munkája nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a Kapcsolat Lelkisegély Szolgálat 35 év után ma is eredményesen működik.

Dr. Payrich Mária szakmai tudását és munkáját a Lelki Elsősegély Szolgálatok Országos Szövetsége is nagyra értékeli, 2018-ban a legmagasabb Szövetségi kitüntetésben, Szabó Pál-díjban részesítette.

Forrás: Vehír.hu
Kép: Szalai Csaba

Vissza az oldal tetejére >>