Ugrás a fő tartalomhoz

Megérkezett Veszprémbe a Planet Lens

Közéleti hírek - 2025.05.16.

Nemzetközi természetfotó- és filmfesztivál

Új fejezet kezdődött a Planet Lens nemzetközi természetfotó- és filmfesztivál életében. A régió legnagyobb ilyen jellegű filmes fesztiválja tizedik alkalommal gyűjtötte össze szerte a világból a legjobb környezettel és környezetvédelemmel kapcsolatos dokumentumfilmeket és fotókat. Ezeket pedig idéntől már Veszprémben vonultatja fel a közönség előtt a következő három napban számos kísérőprogrammal fűszerezve. A Planet Lens hivatalos nyitóünnepségét csütörtök este, a nulladik napon tartották az ActiCityben, ahol felszólalt Áder János volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke, a rendezvény fővédnöke is.

A rövidfilmektől az egész estés alkotásokig több tucat természetfilmet vetítenek a Planet Lens keretein belül Veszprém három helyszínén, az ActiCityben, az Expresszóban és a Fotonban május 15. és 18. között, köszönhetően annak, hogy a filmfesztivál szervezői úgy döntöttek, a tizedik évtől szakítanak eddigi helyszínükkel (Gödöllővel), és Veszprémbe költöztetik a fesztivált.

A döntésben nem titkoltan annak is nagy szerepe volt, hogy a korábbi években a város bizonyította, hogy a Moz.Go (Magyar Mozgókép Fesztivál) megszervezésével nem idegen tőle, ha a filmkultúrában kell maradandót alkotnia.

A Planet Lens fesztivállal viszont egy tematikus műfaj érkezett meg a Királynék városába, hiszen az előttünk álló hétvégén kivétel nélkül valamilyen természettel, környezetvédelemmel, vagy fenntarthatósággal kapcsolatos dokumentumfilm kerül a vásznakra.

A szervezők és a zsűri hosszú előkészítő munka után 45 országból érkezett, összesen 176 film és 1331 fotó közül választotta ki versenyműveket. Olyanokat, mint Török Zoltán: Változó vadon – Az én Északom című alkotása, amit csütörtök este vetítettek le az ActiCityben a nyitóünnepség résztvevői előtt, mintegy ráhangolódás gyanánt a fesztivál további programjaira.

Előtte viszont még a hivatalos nyitóceremónián Porga Gyula, a fesztiválnak otthont adó város polgármestere köszöntötte a megjelenteket.

A városvezető beszédében úgy fogalmazott, azzal, hogy a Planet Lens Veszprémet választotta, bizonyítja, hogy az Európa Kulturális Fővárosa programsorozat tovább él a városban. Hiszen mindaz, ami 2023-ban történt és létrejött, az meggyőzött másokat is – a filmfesztivál szervezőit –, hogy Veszprém alkalmas és képes arra, hogy otthont adjon ilyen nagyszabású rendezvényeknek is.

A fesztivál sikerének azonban az infrastrukturális feltételek mellett nagyon fontos kritériuma a közönség is. Az a közösség, ami tovább viszi az üzenetet. Veszprémben Porga Gyula szerint megvan mindez, ezért beszéde végén reményét fejezte ki, hogy nem ez lesz az egyetlen alkalom, hogy a Planet Lens Veszprémbe jön.

De, hogy mi az az üzenet, amit ez a filmfesztivál valójában közvetít, arról már Áder János beszélt a közönség előtt.

Ő a híres természetfilmes, David Attenborough felidézésével kezdte gondolatait, aki nemrég ünnepelte kilencvenkilencedik születésnapját. Róla nyilatkozták azt, hogy „mindig az igazat mondta nekünk. Egy olyan korban, amikor nehéz megbízni bárkiben, ebben áll az ő legnagyobb erőssége.” – Utalva ezzel a Planet Lens egyik fontos küldetésére, hogy megmutassa azt is a környezetünkről, amiről nem szívesen beszélünk, amiért tenni kellene, de sokszor a társadalom inkább struccpolitikát folytat.

Áder János kiemelte, hogy az évmilliók alatt számos állat- és növényfaj halt ki, egy ilyen esemény nem példa nélküli, viszont a modern korban olyan tempóval történnek meg ezek, ami mellett már nem lehet elmenni szó nélkül.

„Veszprém és a Planet Lens nem az ördögöt szeretné a falra festeni. A mi kérdésünk így szól: akarjuk-e a ma ismert és számunkra otthonos állat- és növényvilágot holnap a kavicsfogú álteknős mellé tenni? Látjuk-e a kihaló állatokkal együtt halni eddigi életmódunkat? Tudjuk-e, hogy ha a pusztuló fajok miatt ecsetet kell ragadnunk, rögtön festhetjük is mellé a saját emberi életünket?” – fogalmazott a Kék Bolygó Alapítvány elnöke.

„Az itt látható alkotások segítenek néhány kérdést feltenni. Képesek vagyunk-e képmutatás helyett igazat mondani? Félrenézés helyett felismerni? Tagadás helyett gondolkodni? A szűklátókörű haszonszerzés helyett mértéket tartani? Tudunk-e változni és alkalmazkodni? Erről szólnak a Planet Lens bemutatkozó filmjei, erről szólnak a kiállított képek. A természetről, az otthonunkról. A bolygónkról, ahol minden mindennel összefügg, és csak az együttélés teremthet harmóniát.”

A filmfesztivál pedig ebben vállal szerepet, ahogy Áder János mondta: „Ez a változatos műfajú és témájú merítés bizonyítja, hogy még győzhet a kíváncsiság és az odafigyelés a közömbösség felett. Hogy az alkotók számára a természet, a környezet és a fenntarthatóság nem csak egy téma a sok közül, hanem egy tudatosan vállalt küldetés. Üzenet a jövőből. Hitvallás az élet mellett.”

A Planet Lens egészen vasárnap késő délutánig várja az érdeklődőket ingyenes programjaival és a filmvetítésekkel, amikről a fesztivál hivatalos oldalán lehet tájékozódni. A napokban pedig több alkotást is műsorra tűz majd a közmédia valamelyik csatornája, ezekről a Médiaklikk oldalán vannak részletes információk.

A nyitóünnepség után a Vehírnek lehetősége volt Áder Jánossal személyesen is beszélgetni. Hogy egy évtizeddel ezelőtt mi inspirálta a természetfilm fesztivál életre hívását, arról így nyilatkozott a fővédnök:

– Hogyha megnézzük a fotókat vagy a természetfilmeket, évről évre más-más témában, de mégiscsak ugyanarról az üzenetről szólnak. Más-más tájat mutatnak be, hosszabban, rövidebben, más megközelítéssel, egyre jobb technikával, de az üzenet változatlan: van egy teremtett világ körülöttünk. A kérdés az, hogy erre vigyázunk, vagy teljesen felborítjuk. Megőrizzük vagy tönkre tesszük? Használjuk vagy kizsákmányoljuk? Az unokáink számára is élhetővé, élvezhetővé, gyönyörködtetően tartjuk meg, vagy egy lepusztult tájat hagyunk rájuk? Fontos kérdés, ami lényegében egy filozofikus megközelítése ennek az egész problémahalmaznak, hogy az ember hogyan gondolkodik magáról. Fölébe helyezi magát a teremtett világnak, vagy azt mondja, hogy én is a részese vagyok? Ha az utóbbit gondolja, akkor, vigyáznia kell rá, hiszen mindaz, ami körülvesz, az a mi életünket, életminőségünket, mozgásterünket is alapvetően befolyásolja. Azt akartuk bemutatni, hogy érdemes így gondolkodni a körülöttünk lévő világról. Hogy milyen veszélyek vannak, amiket valójában mi idéztünk elő. Most már eljutottunk oda, hogy nem az a kérdés, vissza tudjuk-e fordítani, mert nem tudjuk. Az a kérdés, hogy hogyan tudunk alkalmazkodni hozzá, hogy hogyan tudjuk a további romlást elkerülni. Erről szólnak ezek a filmek, a felelősségünkről, a gondolkodásmódunk átalakításáról, a kényelemszeretetünkről, a kapzsiságunkról, a profitéhségünkről és arról, hogy ezek fölött van egy magasabb rendű szempont, amire oda kellene figyelni.

Forrás: Vehír.hu
Kép: Kovács Bálint, Szalai Csaba


Planet Lens programok Veszprémben a képre kattintva

Fb planet

Vissza az oldal tetejére >>