Magyar-olasz párbeszéd a kortárs grafikában
Huszonhét olasz és huszonhét magyar grafikai művész „face to face” jelent meg az alkotásaikkal a Művészetek Háza Dubniczay-palotában lévő kiállítóterében. Mindez annak a nemzetközi kezdeményezésnek köszönhető, ami már tizenegy éve ácsolja a hidat az olasz és más országok, idén Magyarország képzőművészete között.
A Mirror – Face to face kiállítássorozat mára a kortárs sokszorosított grafika egyik legfontosabb európai seregszemléjévé vált. A központi helyszín ezúttal is az olaszországi Vicenza mellett található Palladian Villa Caldogno, de a kiállítás Magyarországra is ellátogat, ahol a veszprémi Dubniczay-palota ad otthont a magyar bemutatónak, ősszel pedig Ajkán folytatódik a tárlat.
A szervezők célja, hogy a kortárs grafika világán keresztül kapcsolódási pontokat keressenek múlt és jelen, hagyomány és újítás, valamint Magyarország és Olaszország között, hiszen – ahogy a kiállítás szombat délutáni veszprémi megnyitóján is elhangzott –, a két nemzet művészeti kapcsolatai hosszú időre nyúlnak vissza.

A kurátori válogatásban huszonhét magyar és huszonhét olasz művész állítja ki munkáit, művészi párbeszédet indítva el a két ország alkotói között. A magyar résztvevőket Dohnál Szonja válogatta, az Ajkai Grafikai Műhellyel és Csabai Tiborral együttműködésben. Az olasz oldal kurátorai Valeria Bertesina és Roberto Nassi voltak, akik szintén jelen voltak az ünnepélyes megnyitón.

A kiállítás a kortárs grafika sokszínű világát mutatja be, a klasszikus nyomtatási technikáktól a digitális kísérletekig. Nincsenek tematikus vagy technikai megkötések, így a látogatók szabadon kalandozhatnak a figuratív, absztrakt és multimédiás művek között. A tárlat célja nem csupán az egyéni stílusok és nemzeti karakterjegyek bemutatása, hanem az is, hogy közös gondolatokat, motívumokat és vizuális párhuzamokat emeljen ki.
A tárlat egyben alkotói műhelyekbe is betekintést nyújt. A közönség megismerheti a művészek inspirációs forrásait, technikai eszköztárát, és azt, hogyan kapcsolják össze a hagyományos módszereket a kortárs megközelítésekkel. Az egyensúlykeresés, a kísérletezés és a személyes látásmód mind visszaköszön a művekben.

A Mirror – Face to Face tehát valójában egy élő, nemzetközi művészeti párbeszéd, amely megmutatja, hogyan reagálnak a grafikusok a gyorsan változó világ kihívásaira, legyen szó mesterséges intelligenciáról, digitális kultúráról vagy épp az európai identitás újrafogalmazásáról.
Forrás: Vehír.hu
Kép: Domján Attila