Ugrás a fő tartalomhoz

A Művészetek Háza tavaszi programjai

Kulturális hírek - 2025.04.04.

Kortárs ékszerek, költészet, Japán színei és arcai, valamint digitális terápia a tavaszi kínálatban

Áprilisban még egy lépéssel közelebb kerülhetünk a világhoz és Japánhoz, hiszen az Oszakában
megrendezett világkiállítás apropóján több programmal is jelentkezik a Művészetek Háza. A nemzetközi kortárs ékszerművészet tizenhét alkotótól, köztük négy japán művésztől is bemutat munkákat, valamint egy páros fotókiállításon ismerhetjük meg Honsú szigetét. A Csikász Galériában új médiaművészeti kiállítással jelentkezik Hajdu Gáspár, és idén is lesz Költészet Napjára szervezett irodalmi séta. 

Folytatódik a 2023-ban először megszervezett Nemzetközi Kortárs Ékszerművészet kiállítás. 2025-ben a fókusz Japánra került, hiszen április 13-án nyílik meg Oszakában a világkiállítás, melyhez négy meghívott japán kiállítón túl oly módon is kapcsolódik az intézmény, hogy a veszprémi tárlat témája azonos az expo központi tematikájával.

250404 foto03

„A jövő társadalmának tervezése az életünkben” a sokszínűséget, az unikális anyaghasználatot, a tradíciókhoz való visszatérést vagy onnan való kiindulást, az önvizsgálatot mutatja be a kiállított ékszereken keresztül. A ‘Sense of Sight’ című kiállítás április 12-én nyílik a Dubniczay-palotában, ahol köszöntőt mond Ono Hikariko, Japán magyarországi nagykövete. A kiállítás kurátora: Dohnál Szonja.

A „Japán ezer arca” kiállításon Kovács Bálint fotós japán utazása során sok turistával ellentétben nem a klasszikus módját választotta élményei megörökítésének. Hosszú évek sajtófotós tapasztalatával felvértezve sikerült egy olyan fotósorozatot elkészítenie, ami betekintést enged a távol-keleti ország lakosainak mindennapjaiba.  A fényképeket Hajas Bálint újságíró rendhagyó útikönyv bejegyzései mellett, az utazásban szintén résztvevő Koska Hedvig haiku versei kísérik. 

A „Japán színei” tárlaton Toroczkai Csaba fotóriporter és Grasl Bernadett művészettörténész segítségével fedezhetjük fel a Japán szigetcsoport legnagyobb tagját, Honsút. A kiállítás katalógusa a fotókönyv és a guide műfajának sajátos ötvözéséből született. Személyes tapasztalatok alapján összeállított impulzusok gyűjteménye, amely minden érdeklődőt az utazásra és az autentikus élmények keresésére ösztönöz.

Új, ismeretterjesztő kezdeményezést indít a Művészetek Háza, mely keretein belül az intézmény bizonyos kiállításai és programjai bérelhetőek lesznek más szervezetek számára is. A program júliustól indul a japán tematikájú utazó fotó kiállításokkal és a hozzájuk kapcsolódó kreatív alkotásra ösztönző kísérő programokkal (suminagshi, furosiki, kokedama, shibori).

Április 17-én nyílik Hajdu Gáspár „Digital Therapy” című tárlata a Csikász Galériában. A médiaművészeti kiállítás célja, hogy az újra és újra széteső realitás, érzékelés és identitás darabjaiból egy új valóságot építsen. A kísérleti prototípusok és installációk létrejöttét algoritmusok, szoftverek és digitális rendszerek segítik, így az építőelemekből új narratívák, metaforák és vizuális nyelvek születhetnek. Az építés-újraépítés folyamata során készült skiccek nemcsak kérdéseket vetnek fel, hanem néha válaszokat is adnak. A kiállítás kurátora: Áfrány Gábor.

Új köntöst kap idén az április 11-i költészetnapi program. A belvárosi irodalmi barangoláson ezúttal részt vesz az odaLÖKött KÖLtészet – Slam Poetry Veszprém csapata és a 2025-ös Holtszezonon nagy sikerrel bemutatkozó Költőtoll tagjai is. A városi séta állomásain a verselők saját versei hangzanak majd el. A program vezetője: Kilián László.

A programok megvalósítását az EU-Japan Fest Japan Committee, Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzata, Veszprém – Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa és a Nemzeti Kulturális Alap támogatja.

Forrás: Művészetek Háza Veszprém

Vissza az oldal tetejére >>