Segítünk a bajban
Veszprém városban számos segítő szervezet, intézmény működik azzal a céllal, hogy a nélkülöző, idős, beteg, magányos embereknek, rászoruló családoknak támogató segítséget nyújtson akár az otthonukban, akár intézményi keretek között. Legyen szó akár anyagi, egészségi, élelmezési vagy pszichés problémákról, esetleg befűteni, önmagát ellátni nem képes, átmenetileg vagy tartósan beteg, magányos embertársunkról, az alábbi intézményeknél, szolgáltató szervezeteknél bárki tehet segítő szándékú bejelentést.
1. Személyes gondoskodást nyújtó szociális szolgáltatások
Idősek részére nyújtott szolgáltatások
A VKTT Egyesített Szociális Intézmény idősek részére nyújt étkezési lehetőséget akár házhozszállítással is, továbbá nappali ellátás keretében ad alkalmat a városban élő idős korosztály szabadidejének hasznos eltöltésére. Az intézmény munkatársai a segítségre szoruló idősek otthonában is végeznek házi segítségnyújtást, mely magában foglalja a lakókörnyezeti higiénia megtartásában, a háztartási tevékenységben való közreműködést, továbbá a veszélyhelyzetek kialakulásának megelőzésében és a kialakult veszélyhelyzet elhárításában történő segítségnyújtást is. Szükség esetén a házi gondozó segít a bentlakásos szociális intézménybe történő beköltözésben is.
Elérhetőségek:
8200 Veszprém, Völgyikút utca 2.
Telefon: +36 88/327-004
– szociális étkeztetés
– házi segítségnyújtás
– idősek nappali ellátása
8200 Veszprém, Szent István utca 48.
Telefon: +36 88/329-331
– szociális étkeztetés
– idősek nappali ellátása
8200 Veszprém, Hóvirág utca 14.
Telefon: +36 88/405-208; +36 88/421-207
– szociális étkeztetés
– házi segítségnyújtás
– idősek nappali ellátása
8200 Veszprém, Március 15. utca 1/A
Telefon: +36 88/425-123
– szociális étkeztetés
– házi segítségnyújtás
– idősek nappali ellátása
További információk: > https://www.vpeszi.hu
Hajléktalanok részére nyújtott szolgáltatások
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Befogadás Háza Nappali Centrumának népkonyháján a rendszertelenül vagy hiányosan étkező személyek egészségkárosodásának, életveszélyének elhárítása érdekében alkalmi jelleggel legalább napi egyszeri, egy tál meleg ételt biztosít.
A nappali melegedő biztosítja a fedél nélküli rászorulók számára a közösségi együttlét, a biztonságos pihenés, személyes tisztálkodás, ruházat tisztításának lehetőségét. Ezen kívül a segítő munkatársak szociális ügyintézésekhez is segítséget nyújtanak, képzési, foglalkoztatási programok szervezésével segítik klienseiket.
A hajléktalanságból fakadó közvetlen életveszélytől, az időjárás viszontagságai elől az éjjeli menedékhely biztosít biztonságos éjszakai szállást, pihenési lehetőséget a rászorulóknak. Ezen kívül lehetőséget kínál tisztálkodásra, szükség esetén étkezésre is.
Az utcai szolgálat célja a közvetlen életveszély megelőzése, illetve a tartósan utcán élő hajléktalan személyek szociális ellátórendszerbe való bekapcsolódásának elősegítése.
A szolgálat munkatársai a téli időszakban a hajléktalanok fokozott veszélyeztetettsége miatt rendszeres „teajáratokkal” krízisellátást folytatnak, ruhát, takarót, paplant adományoznak, forró tea, hideg, és meleg étel biztosításával segítenek.
A szolgálat folyamatosan, az év minden napján elérhető. A munkatársak téli krízisidőszakban 24 órás készenléti ügyeletben, téli krízisidőszakon kívül reggel 8:00-18:00-ig az alábbi telefonszámon hívhatók:
+36 30/237-6695, továbbá a Regionális Diszpécser-szolgálaton keresztül a +36 34/511-028-as telefonszámon.
Elérhetőségek:
Nappali Centrum:
8200 Veszprém Jutasi út 30. – MÁV Szálló
Telefon: +36 88/581-231
Éjjeli Menedékhely:
8200 Veszprém, Jutasi út 24-26.
Telefon: +36 88/325-086
e-mail:
További információ > https://maltai.hu/veszprembefogadas.hu
Szenvedélybetegek részére nyújtott szolgáltatások
A segítséget kérő, gyógyulni akaró szenvedélybetegek részére az Alkohol Drogsegély Ambulancia Egyesület járóbeteg rendszerben történő addiktológiai ellátást biztosít.
Ártalomcsökkentő programok keretében állapot felmérés mellett többek között ingyenes AIDS, Hepatitis, TBC szűréseket is szervez.
Az egyesület Szenvedélybetegek Nappali Ellátó Intézménye lehetőséget nyújt a napközbeni tartózkodásra, társas kapcsolatok kialakítására-ápolására, a szabadidő hasznos eltöltésére és az alapvető higiéniai szükségletek kielégítésére. Emellett az egyesület munkatársai egészségügyi, szociális, jogi ügyekben is segítséget nyújtanak.
Elérhetőségek:
8200 Veszprém Pápai út 37/B.
Telefon: :+36 88/421-857
További információk: > http://www.drogambulancia-veszprem.hu
Pszichiátriai betegek közösségi ellátása és nappali klub
A Horgony Pszichiátriai Betegekért Közalapítvány közösségi pszichiátriai gondozást végez elsősorban azoknak a krónikus pszichiátriai betegséggel küzdőknek, akik folyamatos gondozást igényelnek. Célja a betegségből adódó károsodás, pszicho-szociális hátrányok leküzdése annak érdekében, hogy a betegek a számukra lehetséges legteljesebb mértékben részt vegyenek a közösségi életben.
A saját otthonukban élő, nem veszélyeztető állapotú pszichiátriai betegek részére biztosít önkéntesen, ingyenesen igénybe vehető közösségi pszichiátriai ellátást, amely magában foglalja többek között az állapot-és életvitel felmérést, problémamegoldó beszélgetéseket, stresszkezeléssel, életvitellel kapcsolatos tanácsadást, készségfejlesztést.
Az alapítvány munkatársai segítséget nyújtanak a munkához való hozzájutáshoz, önsegítő csoportok, támogató hálózatok szerveződésében. Tanácsadással, információnyújtással segítenek az egészségügyi, szociális, gyermekvédelmi ellátások és szolgáltatások, valamint a foglalkoztatási, oktatási, lakhatási lehetőségek igénybevételéhez.
Elérhetőségek:
8200 Veszprém, Hóvirág utca 14.
Telefon: +36 88/593-058; +36 70/632-5995
E-mail:
További információ > http://horgony.org/
Fogyatékkal élők részére nyújtott szolgáltatások
A felnőtt korú, értelmileg és tanulásban akadályozott személyek sikeres társadalmi beilleszkedését segíti a Göllesz Viktor Fogyatékos Személyek Nappali Intézménye. Nappali ellátás keretében elfoglaltságot és munkát biztosít az ellátottak számára, így leveszi a gondoskodás terhének egy részét a családtagok válláról.
Elérhetőségek:
8200 Veszprém Gábor Áron u.2.
Telefon: +36 88/409-856
E-mail:
További információ:
Göllesz Viktor Fogyatékos Személyek Nappali Intézménye
> https://golleszveszprem.hu/
Családok részére nyújtott szolgáltatások
A családsegítés a szociális vagy mentálhigiénés problémák, illetve egyéb krízishelyzet miatt segítségre szoruló személyek, családok számára az ilyen helyzethez vezető okok megelőzése, a krízishelyzet megszüntetése, valamint az életvezetési képesség megőrzése céljából nyújtott szolgáltatás. A családok segítése érdekében veszélyeztetettséget és krízishelyzetet észlelő jelzőrendszer működik. Akár magánszemélyek is jelezhetik a családsegítést nyújtó szolgáltatónak, ha segítségre szoruló családról, személyről szereznek tudomást. A jelzés alapján a családsegítést nyújtó szolgáltató, feltérképezi az ellátási területen élő szociális és mentálhigiénés problémákkal küzdő családok, személyek körét, és személyesen felkeresve tájékoztatja őket a családsegítés céljáról, tartalmáról.
Veszprémi Családsegítő és Gyermekjóléti Integrált Intézmény a családi problémák megoldására kínál szakértő segítséget, legyen az gyermeknevelési, párkapcsolati, anyagi vagy jogi természetű.
A komplex családgondozás keretében az intézmény munkatársai jogi, pszichológiai tanácsadással, álláskeresési, adminisztrációs ügyekben való segítségnyújtással és anyagi problémák enyhítésével járulnak hozzá a családi problémák leküzdéséhez.
A gyermekekre fókuszálva az iskolai, óvodai szociális segítők munkája, a családi problémák feltárása a nevelési-oktatási intézményekben történik.
A szenvedélybetegséggel küzdő családtagok az intézmény addiktológiai konzultánsához fordulhatnak, vagy igénybe vehetik az intézmény keretein belül működő valamelyik szenvedélybeteg önsegítő csoportot.
- A Veszprémi Családsegítő és Gyermekjóléti Integrált Intézmény a
rászoruló családok számára Ruhakuckót működtet a Veszprém,
Damjanich u. 7. szám alatt kedden 13.30 órától 15.30 óráig, szerdán 15.00
órától 17.00 óráig. - Veszprém, Március 15. u. 2/A. földszintjén működik a Jutasi KözTér,
mely a gyermekeknek szabadidős programokat szervez, igényeiknek,
szükségleteiknek megfelelő egyéni és csoportos speciális szolgáltatásokat,
programokat nyújt.
A Veszprém, Táborállás park 1. szám alatt működő Agóra Veszprém Kulturális Központ földszintjén a Családika Játszóház felnőtteknek, gyerekeknek és kamaszoknak is kínál szabadidős programot.
Súlyos lakhatási probléma esetén a gyermeket nevelő szülő igénybe tudja venni a Családok Átmeneti Otthonát, mely lakhatást kínál a szülő és gyermeke részére egyaránt. A beköltözés feltételekhez kötött, melyről személyesen, telefonon és írásban is lehet érdeklődni a Veszprém, Pápai út 37. szám alatti Családok Átmeneti Otthonában.
Elérhetőségek:
Családsegítő és Gyermekjóléti Integrált Intézmény
8200 Veszprém, Mikszáth Kálmán u. 13.(Térkép itt >>)
Telefon: +36 88/402-530
E-mail:
Családok Átmeneti Otthona
8200 Veszprém, Pápai út 37. (Térkép itt >>)
Telefonszám: +36 88/561-115
E-mail:
További információk: > https://veszpremcssk.hu/
2. Pénzbeli és természetbeni ellátások
Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzata az alábbi támogatásokat nyújtja:
Rendszeres települési támogatás:
– lakásfenntartási támogatás
– adósságcsökkentési támogatás
– felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanuló 25 év alattiak részére nyújtott albérleti támogatás
– lakossági szilárd hulladékkezelési közszolgáltatási díj támogatás
– gyógyszertámogatás
– intézményi gyermekétkeztetés térítési díjának támogatása
– szociális alapon bérbeadott önkormányzati lakások bérlőinek lakbér támogatása
– ingyenes szünidei gyermekétkeztetés
– a helyi közösségi közlekedési szolgáltatás igénybevételéhez kedvezményes gyermekes bérletvásárlási lehetőség.
Rendkívüli települési támogatás nyújtható:
– az időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő személy részére
– a beiskolázás költségeire tekintettel a nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytató gyermeknek, fiatal felnőttnek
– haláleset bekövetkeztére tekintettel a temetési költségek enyhítésére.
Egyéb támogatások:
– rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény.
Elérhetőségek:
Fenti támogatások feltételhez kötöttek, melynek részletei megtalálhatók
a közjóléti ügyintézés oldalain itt >>
Felvilágosítás kérhető az alábbi telefonszámok egyikén:
Czvetkó Bernadett: +36 88/549-100, mellék: 164
Kemény Laura Zsuzsanna: +36 88/549-100, mellék: 119
Berger-Forintos Éva: +36 88/549-100, mellék: 267
3. Civil szervezetek, egyesületek
Lelkisegély szolgálatok
A Veszprémben működő lelkisegély szolgálatok a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége (LESZ) tagjai, térítésmentesen, a nap 24 órájában elérhető telefonos segítséget nyújtanak azoknak, akik önerejükből képtelenek kilábalni nehézségeikből, válsághelyzetbe jutottak.
A lelki elsősegély telefonszolgálatok elsődlegesen az öngyilkosság-megelőzés, illetve az öngyilkossági cselekmények pszichológiai eszközökkel történő kezelése, krízisintervenció, válságkezelés, mentálhigiénés prevenció, tanácsadó, „elsősegély-nyújtó” tevékenységet végeznek – sajátos eszközökkel és módszerekkel – telefonon át.
A szolgálatok legfontosabb alapelve – a nemzetközi normák és a segítő hivatások által kimunkált működési elveknek megfelelően – a névtelenség, az anonimitás megőrzése, az állandó elérhetőség, a probléma-érzékenység, beleérző támasznyújtás és az élet, mint érték képviselete.
Kapcsolat 96’ Mentálhigiénés Egyesület:
116-123 (ingyenesen hívható)
88/422-205 (normál díjszabás szerint)
Kapaszkodó Mentálhigiénés Egyesület:
116-123 (ingyenesen hívható)
06 80 810-600 (ingyenesen hívható)
4. Önsegítő szervezetek
Anonim Alkoholisták – AA
Az Anonim Alkoholisták olyan emberek közössége, akik megosztják egymással tapasztalataikat, erejüket és reményüket azért, hogy megoldhassák közös problémájukat és különös odafordulással, megértéssel segíthessenek másoknak felépülni az alkoholizmusból.
A tagság ingyenes, egyetlen feltétele az ivással való felhagyás vágya. Az elsődleges cél józannak maradni és segíteni más alkoholisták józanodását az alapelveknek megfelelően nem szövetkezve semmilyen szektával, felekezettel, szervezettel vagy intézménnyel, és nem politizálva, vitába bocsátkozva, támogatva vagy ellenezve bármilyen ügyet.
Közösségük nyitott az olyan férfiak és nők előtt, akik elvesztették az ivás kontrollálásának képességét, és megtapasztalták az italozás egészségügyi, társadalmi és morális következményeit. A közösség erejére építve hiszik, hogy tapasztalataik, erősségeik és reményeik megosztása segít szembenézni a problémával, amelyet így nem egyedül kell megoldaniuk.
Veszprémi csoportok:
Viadukt csoport: +36 30/565-7506
Gyűlések időpontja: szerdai és vasárnapi napokon 17.30 (ünnepnapokon is)
Helye: Veszprémi Családsegítő és Gyermekjóléti Integrált Intézmény
8200 Veszprém, Mikszáth Kálmán utca 13.
HálAA csoport: +36 20/997-2331
Gyűlések időpontja: szombat 10.00 óra
Helye: Evangélikus Egyház gyülekezeti terem
8200 Veszprém, Kossuth utca 4.
5. A Veszprémi Emlőbetegek, Gyógyultak és Támogatók Önsegítő Egyesülete
A Veszprémi Emlőbetegek, Gyógyultak és Támogatók Önsegítő Egyesülete segítő kezet nyújt a betegek, a gyógyulófélben lévők, a gyógyultak és hozzátartozóik felé. Elhivatott munkát végez és hirdeti a gyógyulás lehetőségének örömhírét. Célja a betegségen átesett sorstársak támogatása, a csoport ereje erősebbé teheti őket a küzdelemben. Gyógyult vagy gyógyuló tagjaik aktív klubélete erősíti a gyógyulásba vetett hitet, tapasztalatot és reményt ad nekik és hozzátartozóiknak, sugározva, hogy nincsenek egyedül. Ők az érintettek hitelességével állítanak példát. Összekovácsolódott, de nyitott közösségük tevékenysége sokrétű, klubesteket tartanak, fontos számukra az együttlét.
Szerveznek gyógytornát, relaxációs és önismereti tréningeket pszichológusok vezetésével, nordic-walking sétákat, tankonyha-foglalkozásokat az egészséges táplálkozás jegyében, felvilágosító előadásokat iskolákban, munkahelyeken, kirándulásokat. Szoros kapcsolatot ápolnak a megyében lévő hasonló klubokkal, kétévente szervezik meg az emlőműtöttek megyei találkozóját. Jelképük a rózsaszín sál, amelyet ezen alkalmakkor viselnek. Ezek a programok segítik, hogy ne csupán a betegségre koncentráljanak, a gyógyultak példája pedig hitet, erőt ad.
A Fagyöngy szakmai segítői a kezdetektől a Csolnoky Ferenc Kórház igazgatói, a sebészeti, onkológiai és a radiológiai osztály vezetői és munkatársai. A szakma és civil szervezetük együttműködése team-munka, amelynek főszereplője a beteg. Így együtt van az emberi tudás, a kézenfogás, a gyógyulni akarás ereje.
Elérhetőség:
8200 Veszprém, Pöltenberg Ernő utca 12. B. lépcsőház fszt. 3. ajtó
6. Fogyatékkal élőket képviselő szervezetek
Kozmutza Flóra Alapítvány Értelmileg Sérült Gyermekekért
Az alapítvány egyedi arculatú, célirányosan támogatja a nehéz helyzetben levő, középsúlyos értelmi sérült gyermekeket, fiatalokat. Célja az értelmileg sérült gyermekek esélyegyenlőségének, önálló életvitelének és a társadalmi életben való aktív részvételének biztosítása. Integrációjuk segítése, az egészséges életmód és szabadidősport feltételeinek biztosítása.
Alapítvány vállalja a középsúlyos értelmi sérült tanulók és fiatalok:
– mozi, színház, bábszínház látogatás szervezését, bérletek vásárlását;
– sportrendezvények szervezését;
– fejlesztő játékok, udvari játékok, sportszerek és egyéb szabadidős tevékenységekhez szükséges eszközök beszerzését, játszóházi programok támogatását;
– integrációs programok szervezését;
– sérült és ép gyermekek kapcsolatainak építését;
– pályázatok írását, ennek segítségével a célcsoport programjainak támogatását.
Elérhetőség:
8200 Veszprém, Palást u. 8.
Telefon: +36 88-561-930
E-mail:
Mozgássérültek Aktív Egyesülete
Az Egyesület tevékenységi köre három nagy területre osztható:
– Mozgássérültek részére szerveznek különféle programokat: színházi, sportolási, kirándulási lehetőségeket.
– Az Egyesület felvállal olyan feladatokat is, amellyel az ép társadalmat szólítja meg, kezdeményezve a fogyatékkal élő emberek iránti pozitív szemléletváltást: esélyórák lebonyolítása, baleset – megelőzési program, turisztikai program, személyi segítés, rehabilitációs mentorálás.
– Egyre több felkérést kapnak a közintézményektől, az általuk végzett akadálymentesítési tervek véleményezésére.
Elérhetőség:
Mozgássérültek Aktív Egyesülete
8200 Veszprém, Kengyel utca 26/A.
Telefon: 20/977-3550
E-mail:
AutiSpektrum Egyesület
Az Autisták Országos Szövetségének helyi szerve az AutiSpektrum Egyesület, mely közösséget kínál az autizmus spektrumzavarral élőknek és családjuknak, érdekvédelmi képviseleti munkát lát el és szemléletformáló tevékenységet is folytat. Célja, hogy számtalan közös program szervezésével dinamikus közösséget formáljon a tagjaiból.
Elérhetőség:
AutiSpektrum Egyesület
8200 Veszprém, Stromfeld u. 9/F.
Telefon: 06-70-670-17-16
E-mail:
Vakok és Gyengénlátók Veszprém Megyei Egyesülete
Az Egyesület olyan önkormányzattal rendelkező társadalmi szervezet, amely a célkitűzéseiben meghatározott céllal, tagjainak önkéntes társulásával jött létre, és demokratikusan elfogadott alapszabály szerint működik.
Az egyesülethez való csatlakozás lehetősége mindenki számára biztosított, aki támogatja az alapszabályban meghatározott célokat, és elfogadja a benne foglaltakat.
Az egyesület a kiemelten közhasznú tevékenységei: a betegségmegelőzés, szociális tevékenység, képességfejlesztési, ismeretterjesztési feladatok, kulturális tevékenység, munkaerőpiacon hátrányos helyzetű rétegek képzése, foglalkoztatásának elősegítése.
Az egyesület célja, hogy ellássa tagjai egyéni és kollektív érdekvédelmét, ezen belül módot nyújtson tagjainak érdekeik kifejezésére, lehetőséget teremtsen azok érvényesítésére és ellássa érdekképviseletüket. Következetesen törekszik a tevékenységi körébe tartozó feladatoknak a tagok érdekével összhangban való végrehajtására. Az egyesület elsősorban a működési területén élő vak, alig-látó vagy gyengénlátó személyek érdekeinek védelmét és képviseletét, életviteli nehézségeik és problémáikkal kapcsolatos ügyek intézését vállalja fel.
Az egyesület segédeszközöket adományoz, egyéb természetbeni támogatást nyújt a működési terültén élő tagok számára, a látássérültek társadalmi integrációjának elősegítése érdekében esetenként pénzbeli vagy természetbeni adományban részesíti a szociálisan erre rászoruló tagokat, lehetőséget biztosít az MVGYOSZ sík- és pontírású folyóiratainak előfizetésére, segítséget nyújt a fogyatékossági támogatás igénylésében, a mozgásában korlátozott személy parkolási igazolványának ügyintézésében, valamint vakvezető kutya igénylésben. A “Telefonnal a rászorultakért” Alapítvány által kiírt beszélgetési díjhoz, telefonbekötéshez, internet eléréshez nyújtandó pályázati támogatásra jelentkezők adatlapjának a megfelelő helyre való továbbításáról gondoskodik, emellett egyéb pályázati adatlapok elérhetőségét (Fogyatékosok Esélye Közalapítvány, Informatika a látássérültekért Alapítvány, Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány stb.) biztosítja. Együttműködik az egyéb, kiemelten a fogyatékosügyi-, a szociális-, az egészségügyi-, az oktatási-, nevelési- és a művelődési szervekkel.
Elérhetőség:
Vakok és Gyengénlátók Veszprém Megyei Egyesülete
Veszprém, Kossuth u. 10. 1/114.
E-mail:
Telefon: +36 88/405-105
Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége Veszprém Megyei Szervezete
A szervezet a Magyarországon élő siket és nagyothalló személyek szakmai érdekvédelmi szervezeteként segíti, támogatja a hallássérült embereket a társadalmi beilleszkedésben és az egyéni érvényesülésben. E célcsoport számára segítséget nyújt az információk akadálymentes eléréséhez, a munkavállaláshoz, támogatja az önálló életviteli törekvéseket, tagjainak kedvezményes utazási és üdülési lehetőséget biztosít, kulturális, sport- és szabadidős tevékenységeket szervez, szolgáltatásokat – jelnyelvi tolmácsszolgáltatás, jogsegélyszolgálat, munkaerő piaci és esélyegyenlőségi tanácsadás – nyújt, szakmai találkozókat rendez. Érdekképviseleti munkája során szorgalmazza a jogszabályok szükség szerinti módosítását és az azokban foglaltak megvalósítását, továbbá ösztönzi az akadálymentesítési folyamatokat az esélyegyenlőség és a diszkriminációmentesség jegyében.
Elérhetőség:
Siketek és Nagyothallók Országos Szövetség Veszprém Megyei Szervezete
8200 Veszprém, Budapest út 16.
Telefon: +36 70 377 5727
E-mail:
Mozgássérültek Veszprém Megyei Egyesülete
Az egyesület célja a településeken élő mozgássérült emberek segítése, ügyeik intézése, jogaik, lehetőségeik érvényesítése, valamint gyógyító rehabilitációjuknak elősegítése, súlyos mozgássérültek esetén lakásuk akadálymentesítése.
Elérhetőség:
Mozgássérültek Veszprém Megyei Egyesülete
8200 Veszprém Budapest u. 16.
Telefon: 88/565-240
E-mail: