Zaj- és rezgésvédelmi eljárás
A szabadidős zaj- vagy rezgésforrás /környezeti zajt, rezgést előidéző kulturális, szórakoztató, vendéglátó vagy sportlétesítmény, és az előbbi célú tevékenység, valamint az előbbi célra használt berendezés, gép/ üzemeltetőjének, a környezeti zajt vagy rezgést okozó építőipari és meghatározott szolgáltatási tevékenység végzőjének a tevékenység megkezdése előtt a Korm. rendeletben foglaltak szerint zajvédelmi hatósági eljárást kell kezdeményeznie.
A Korm. rendelet 1. melléklete szerint a jegyző mint környezetvédelmi hatóság hatáskörébe tartozó zaj- és rezgésvédelmi ügyek a következők:
– 41 épületek építése
– 42 egyéb építmények építése
– 43 speciális szaképítés
– 45 gépjármű, motorkerékpár kereskedelme, javítása
– 46 nagykereskedelem
– 47 kiskereskedelem (kivéve gépjármű, motorkerékpár)
– 55 szálláshely szolgáltatás
– 56 vendéglátás
– 73 reklám, piackutatás
– 81 építmény-üzemeltetés, zöldterület-kezelés
– 90 alkotó-, művészeti szórakoztató tevékenység
– 93 sport, szórakoztató, szabadidős tevékenység.
A környezetvédelmi hatóság a zajvédelmi követelmények ellenőrzése érdekében mérést, számítást, vizsgálatot végezhet vagy végeztethet, illetve mérés, számítás végzésére kötelezheti a zajforrás üzemeltetőjét.
Vendéglátás
A kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX.29.) Korm. rendelet 22. § (1) bekezdésében meghatározott tevékenység /a vendégek szórakoztatására zeneszolgáltatás nyújtása, műsoros előadás, tánc rendezése/ új vendéglátóegységben történő megkezdése előtt az üzemeltetőnek zaj- és rezgésvédelmi szakértői vizsgálatot kell kezdeményeznie és zajvédelmi szakértő által elkészített zajvizsgálati jelentést kell benyújtania.
A vizsgálatot és a jelentést csak olyan személy végezheti, illetve készítheti, aki megfelel a környezetvédelmi, természetvédelmi, vízgazdálkodási és tájvédelmi szakértői tevékenységről szóló 297/2009. (XII. 21.) Korm. rendeletben foglalt követelményeknek. A zajmérés csak hitelesített és 1. pontossági osztályú zajmérő műszerrel végezhető.
Meglévő – zajkibocsátási határértéket megállapító határozattal rendelkező – vendéglátó egység üzemeltetőjének személyében történő változás esetén, amennyiben a zajforrások, valamint azok területén és hatásterületén a körülmények változatlanok, a zajvizsgálati jelentés helyett a zajforrás változatlanságáról szóló nyilatkozat is benyújtható.
Nem kell környezeti zajkibocsátási határérték megállapítását kérni, ha
a) a tervezett környezeti zajforrás hatásterületén nincs védendő terület, épület vagy helyiség, vagy
b) a tervezett környezeti zajforrás hatásterületének határvonala a számítások, illetve mérések alapján a környezeti zajforrást magába foglaló telekingatlan határvonalán belülre esik és a telekingatlant a zajforrás üzemeltetőjén kívül más személy nem használja.
A zajvizsgálati jelentésben foglaltak ellenőrzése nem terjed ki a vendéglátó egységben, vagy annak környezetében tartózkodó személyek által okozott zajra!
Épületek, építmények építése
A kivitelező felmentést kérhet a külön jogszabály szerinti zajterhelési határértékek betartása alól
a) egyes építési időszakokra, ha a kibocsátási határérték-kérelem szerint a zajkibocsátás műszaki vagy munkaszervezési megoldással határértékre nem csökkenthető,
b) építkezés közben előforduló, előre nem tervezhető, határérték feletti zajterhelést okozó építőipari tevékenységre.
A kérelemben meg kell jelölni a határérték túllépésének okát, a felmentéssel érintett időszak kezdő és végnapját, a zajcsökkentés érdekében tervezett intézkedéseket és azok várható eredményeit.
Letölthető nyomtatványok: