Ugrás a fő tartalomhoz

PROXIMITIES

Interreg Europe

Hozzáférhető szolgáltatások, élhető terek és fenntartható kapcsolatok előmozdítása a periférikus* városi területeken

Proxi Option 1

A nemzetközi projekt célja a periférikus városi területek virágzó, fenntartható közösségekké történő átalakítása Európa-szerte. A Reggio Emilia Önkormányzata által koordinált projektben kilenc európai város fog össze a városi periférikus területek fejlesztésének hatékonyabb integrációja érdekében. A projekt révén az a célunk, hogy az európai városi területeket elérhetőbbé, egészségesebbé, befogadóbbá és fenntarthatóbbá tegyük, minden lakos számára javítva az életminőséget.

Az elmúlt néhány évben számos európai város egyre inkább a központosítás irányába mozdult el, hogy a városközpontokat elérhetőbbé, befogadóbbá és fenntarthatóbbá tegyék a helyi lakosok számára. Ezen folyamatok mellett kevesebb figyelem és erőforrás összpontosult a periférikus településrészek irányába.

A CO2-kibocsátás csökkentésében mutatkozó pozitív hatások mellett az olyan megközelítések, mint a „15 perces város” inspiráló keretet adhatnak a városi terek és szolgáltatások szerepének újragondolásához, hogy a városban lakó emberek igényei juthassanak érvényre. A 15 perces város lényege, hogy minden szolgáltatásnak 15 perces sétával vagy kerékpározással elérhetőnek kell lennie attól függetlenül, hogy mely városrészben lakik az ember.

Color Line

Kezelendő kihívások

A PROXIMITIES a periférikus városi területeket érintő fő kihívásokkal foglalkozik, többek között:

Szolgáltatási és infrastrukturális egyenlőtlenségek: A központi és a periférikus övezetek közötti szakadék áthidalása a szolgáltatások elérhetősége és minősége tekintetében.

Gazdasági és társadalmi szegregáció: Az egyenlőtlenségek csökkentése a társadalmi-gazdasági fejlesztési tervek integrálásával.

Környezeti fenntarthatóság: Fenntartható gyakorlatok alkalmazása a reziliens (rugalmas és ellenálló) városi növekedés biztosítása érdekében.

Közösségi és kulturális elszigeteltség: Az összekapcsolhatóság javítása a közösségi érzés és a kulturális befogadás elősegítése érdekében.

Color Line

Fő célkitűzések

A PROXIMITIES a városi perifériák újradefiniálására törekszik a következő ösztönző tényezők révén:

1. A közelség-gazdaság* és szolgáltatások előmozdítása: A helyi gazdaság és a gyalogosan elérhető szolgáltatások támogatása.

2. A fenntartható és puha* kapcsolatok javítása: A zöld közlekedési lehetőségek és a puha mobilitási kapcsolatok fejlesztése, amelyek összekötik a központi és a periférikus városrészeket.

3. A közterületek minőségének és élhetőségének javítása: Az ellenállóképesség és a természeti környezet hangsúlyozása a városi tervezésben.

4. A társadalmi és érzelmi dimenziók előtérbe helyezése: Közösségi kapcsolatok építése és a társadalmi interakciók fokozása.

5. A kormányzás és a funkcionális megközelítések előmozdítása: Az együttműködésen alapuló szakpolitikai döntéshozatal és az integrált várostervezés ösztönzése.

Color Line

Tervezett tevékenységek

1. Egy önkormányzati munkacsoport létrehozása, amely több, a projektben részt vevő szervezeti egységet foglal magába

2. Adatgyűjtés és elemzés a periférikus területek életminőségéről, a pályázat által meghatározott 5 ösztönző tényező vonatkozásában; alaptanulmány készítése, véleményeztetése

3. Helyi támogató csoport (LSG) létrehozása az egyes partnervárosban/régióban, a helyi hatóságok és szereplők bevonása az igények, kihívások és jó gyakorlatok feltérképezése, valamint a helyi és regionális politikák fejlesztésének támogatása érdekében

4. Tapasztalatcsere a többi partnervárossal és -régióval, célzott tanulmányutak (partnerenként egy) és a projekt témáival foglalkozó csereworkshopok szervezésével

5. A projekt során kötelező egy meglévő szakpolitikai dokumentum felülvizsgálata, kiegészítése a közelség-gazdaság és kapcsolódó tényezők mentén. Veszprémben ez a Fenntartható Városfejlesztési Stratégia.

Color Line

A Fenntartható Városfejlesztési Stratégia felülvizsgálata

A projekt jól illeszkedik a hazai területfejlesztési szakpolitikai törekvésbe, ami a jövőben a városokkal és azok körzeteivel, mint elválaszthatatlan funkcionális egységekkel foglalkozik. Éppen ezért az elkövetkező években a városfejlesztési stratégiák újrafogalmazására kell törekedniük a megyei jogú városok önkormányzatainak, amibe bevonják a településkörzeteiket és összehangolják az agglomerációs vonzáskörzet területi egységének a gazdasági és társadalmi szereplőinek és önkormányzatainak a fejlesztési irányait.

Veszprémben a Fenntartható Városfejlesztési Stratégia újratervezését szintén ennek a területi szemléletnek a mentén, a város funkcionális vonzáskörzetének a bevonásával szeretnénk megvalósítani.

A projekt megvalósítási időszaka: 2024. április 1. – 2028. június 30.
Összköltségvetés:  2 225 475 euró
Veszprém MJ Város költségvetése: 194 680 euró (80% ERDF, 15% hazai társfinanszírozás, 5% önerő)

További információ:


Fogalomtár

*periférikus városi terület: A projektben a helyi támogató munkacsoport dolgozza ki a pontos meghatározást. Térbeli, gazdasági és társadalmi szempontból is sokfélék lehetnek ezek a területek, nem feltétlenül a városközponttól való távolságuk a meghatározó jellemző (akár a város funkcionális vonzáskörzetét is magában foglalhatja a fogalom). A projektben kezelendő kihívások egy vagy több szempontjából ezeket a területeket elmaradás, széttagoltság, elszigeteltség jellemezi, de innovációk, új gazdasági lehetőségek kiindulópontjai is lehetnek.

*közelség-gazdaság: A kereskedelem, a kézművesség és a mezőgazdasági területek jobb kihasználása, egy adott szolgáltatás akár több lehetséges funkciójára is összpontosítva, a társadalmi, környezeti és gazdasági értékteremtés érdekében.

*puha mobilitási kapcsolatok: nem motorizált közlekedési kapcsolatok.

Color Line

Vissza az oldal tetejére >>