Ugrás a fő tartalomhoz

Szakmai műhelymunka örökségünk megőrzéséről

Veszprém város Önkormányzata az „Ister – A Duna régió országainak összekapcsolása a római kori utak mentén” nemzetközi projektje keretében február 9-én együtt gondolkodásra hívta a régészeti szakma, a kulturális főváros, a térség településeinek és turizmusának képviselőit, a Pannon Egyetem kutatóit és az Önkormányzat munkatársait, hogy az ókori eredetű kulturális örökségünk (újra)felfedezéséről és hasznosításáról, ennek szabályozásáról és a szakpolitikai ajánlásokról tanácskozzanak.

A projekt második kapacitásfejlesztő műhelymunkájának a Hangvilla Multifunkcionális Közösségi tér adott otthont.

A találkozó egyik célja a kulturális örökség védelmével kapcsolatban érvényben levő jelenlegi szakpolitikák és szabályozások megismerése, megvitatása volt, másrészt a tervezett kisléptékű beruházások kereteit, lépéseit ismerhették meg a résztvevők.

„Régészeti és épített kulturális örökségünk megőrzése és hasznosítása közös ügyünk, kereteit törvényi szintű szabályozás biztosítja. Jogalkalmazó szervként hivatalunk megyei szinten felelős azért, hogy az utánunk jövő generációk is megismerhessék, megérthessék és méltó módon használják ezt a kincset – emelte ki Szvath Márton, a Veszprém Megyei Kormányhivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztály régészeti szakügyintézője.

„A legutóbbi találkozáskor kérdésként merült fel, hogy mikor kell régészt hívni, milyen beruházások és milyen felételekkel igénylik a régészeti megfigyelést. Ezért került be a programba az előadásom, amely gyakorlati szempontból ad tájékoztatást, tanácsokat az önkormányzatoknak és más érdeklődőknek. Látszik, hogy a kérdés közérdeklődésre tarhat számot, ezért tervezzük, hogy egy önálló cikk is készül róla” – tájékoztatott Pátkai Ádám, a Laczkó Dezső Múzeum régésze.

„Az ISTER projekt célul tűzte ki, hogy a sok értékes együttműködés, szakanyag, stratégiai terv mellé kézzelfogható öröksége is legyen. Ez részben a most meghatározás alatt álló, a Duna régiót összekötő ISTER ökokulturális út magyar szakaszán elhelyezendő, római ihletésű mérföldkövek jelenti, másrészt lehetőségünk lesz Nagyvázsony-Nagyreméz dűlő térségében próbafeltárásokat végezni, ami régészeti szakmai szempontból egy igen izgalmas feladat” – tudtuk meg Péterváry-Szanyi Brigittától, a Laczkó Dezső Múzeum igazgatójától, aki a kezdetek óta szakmai segítséget nyújt a projekt megvalósításához.

A műhelymunkasorozat áprilisban folytatódik, akkor az örökségünk megőrzésének minden szereplőjét párbeszédre, együttműködésre hívjuk, hogy a feltárt lehetőségeket Veszprém és környéke minél jobban ki tudja használni.

További részletek az Ister projektről itt >>

Veszprém.hu