Fenntartható városfejlesztés Veszprémben
A projekt címe: „Fenntartható városfejlesztés Veszprémben”
KDOP-3.1.1/E-13-2013-0002
Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzata idén tavasszal pályázatot nyújtott be „Fenntartható városfejlesztés Veszprémben” címmel a Közép-Dunántúli Regionális Operatív Program „Fenntartható városfejlesztési programok előkészítése” című konstrukciójára. A pályázat 40.000.000 Ft összegű támogatásban részesült a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, Regionális Operatív Program Irányító Hatósága által, így a pályázat a megvalósítás szakaszába léphet.
A projekt során elkészül egy Integrált Településfejlesztési Stratégia és hozzá kapcsolódó egyéb dokumentumok, tanulmányok, melyek a város és térségének fejlesztési lehetőségeit is feltárják és magukba foglalják.
Támogatás összege: 40.000.000 Ft
Elszámolható projektköltség: 40.000.000 Ft
Támogatás intenzitása: 100%
Projekt megvalósításának tervezett időpontja: 2013.07.01 – 2014.09.30.
A pályázati konstrukció bemutatása
A 2014-2020-as programozási időszak stratégiai alapdokumentumaként definiált Európa 2020 stratégia célul tűzte ki az intelligens, fenntartható és befogadó Európa megvalósítását. Az EU 2020 stratégia sikeres megvalósításában a városoknak kiemelkedő szerepet szánnak. A jövőbeni kohéziós politika ösztönözni kívánja az integrált várospolitika alkalmazását, amely a fenntartható városfejlesztés megvalósításán keresztül erősíti a városok kohéziós politikában betöltött szerepét. Így alapelvként fogalmazták meg, hogy a fenntartható városfejlődés érdekében olyan integrált stratégiákra van szükség, melyek célul tűzik ki a várostérségeket érintő gazdasági, környezeti és társadalmi jellemzőkkel összefüggő problémák kezelését. A stratégiában meghatározott célok elérése érdekében a forrásokat integrált módon kívánják koncentrálni a városfejlesztési kihívásokkal küzdő területekre.
A 2013. január 31-én meghirdetett „KDOP-3.1.1/E-13 Fenntartható városfejlesztési programok előkészítése” című pályázati konstrukció célja, hogy a városok a már elkészült Integrált Településfejlesztési Stratégiájukat (ITS) figyelembe véve a kohéziós politika beavatkozási logikájának tematikus célkitűzései és beruházási prioritásai mentén fogalmazzák meg a településük, ill. annak funkcionális térségét érintő fejlesztési elképzeléseiket a 2014-2020-as időszakra vonatkozóan. A teljes körű felülvizsgálat eredményeként az elkészülő dokumentumok akár a következő programozási időszak rendelettervezetei alapján körvonalazódó új forrásallokációs mechanizmusok megalapozásához is hozzájárulhatnak.
Az ITS átdolgozásának további célja, hogy kijelölésre kerüljenek azok az első olyan – lehetőleg komplex – városfejlesztési projektek, amelyek majd a 2014-2020-as programozási időszakban kerülhetnek támogatásra, amennyiben azokra forrás biztosítható. Mind a városfejlesztési dokumentumok (Településfejlesztési Koncepció és Integrált Településfejlesztési Stratégia) készítése, mind az abban foglalt beruházások későbbi tervezése és végrehajtása során elvárás a széleskörű partnerség, valamennyi, a településen érdekelt gazdasági, társadalmi szervezet, közigazgatási szerv részvételének biztosítása.
A projekt során megvalósuló tevékenységek
- Közbeszerzési tevékenység
- Projektmenedzsment tevékenység
- Partnerségi együttműködés megvalósítása
- Nyilvánosság biztosítása
- Integrált Településfejlesztési Stratégia (ITS) készítése, illetve a Településfejlesztési Koncepció összehangolása az ITS-sel
- Egyéb tanulmányok készítése (2db)
Mi is az a partnerségi együttműködés?
A dokumentumok, tanulmányok készítése során elvárás egy szélesebb körű partnerségi együttműködés megvalósítása, tekintettel arra, hogy az ITS már nem csak a város, hanem a térségének fejlesztési elképzeléseit is tartalmazza, melyek egymásra kihatással lehetnek. Ép ezért a partnerek között nem csak a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012.(XI.8) kormányrendeletben meghatározott szakhatóságok és közvetlenül határos települések, hanem a városra és közvetlen térségére hatást gyakorló települések Önkormányzatai, a városban működő főbb civil szervezetek, gazdasági szereplők, a kutatás-fejlesztés területén jeleskedők stb. is megkeresésre kerülnek.
A kormányrendeletben előírtakon túl a partnerek még alaposabb tájékoztatása érdekében apartnerségben személyes konzultációk úgynevezett partnerségi fórumok tartása is szükségessé válik. Ezeken a fórumokon a partnerek részt vehetnek, ötleteiket, fejlesztési elképzeléseiket elmondhatják, javaslatokat tehetnek a tervezett beavatkozási területeinkhez kapcsolódóan. Saját fejlesztési, településrendezési dokumentumaikat bemutathatják, esetlegesen kapcsolatot teremthetnek a fejlesztési céljaik és a város fejlesztési céljai között.
A fentieknek megfelelően Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése a 218/2013.(IX.13) számú határozatában döntött a partnerségbe bevonandók köréről, illetve a 219/2013 (IX.13) számú határozatában döntött a partnerségi egyeztetésének szabályairól.
A projekt előrehaladásának bemutatása
A partnerségi együttműködés során az alábbi 5 partnerségi fórum (workshop), és azon belül 9 partnerségi rendezvény került megtartásra:
I. Projektindító workshop
II. workshop:
Turisztikai ötletvásár
Polgármesteri séta
III. workshop:
Gazdasági és Kutató-Fejlesztő ötletbörze
Közszolgáltató és Infrastruktúra workshop
IV. workshop:
Önkormányzati workshop
Kulturális-Szociális-Társadalmi fórum
V. workshop:
Gazdasági workshop
Lakossági fórum
VI. workshop:
Projektzáró workshop
A rendezvények alkalmával a meghívott vendégek elmondhatták észrevételeiket, javaslataikat a tervezett beavatkozási területeinkkel, illetve saját fejlesztési elképzeléseikkel kapcsolatosan.
Az Integrált Településfejlesztési Stratégia és a Településfejlesztési Koncepció felülvizsgálatának véglegesítése folyamatban van. A véglegesített dokumentumok várhatóan a 2014. szeptember 11-én tartandó Közgyűlésen kerülnek elfogadásra.
Információ
A projektről bővebb tájékoztató és információ az alábbi elérhetőségeken kérhető:
Projektkoordinációs Csoport
E-mail:
Telefon: +3688/549-186
Letölthető dokumentumok:
- Veszprém MJ Város Integrált Településfejlesztési Stratégiája (2014–20)
- Veszprém MJ Város Településfejlesztési koncepció I.
- Veszprém MJ Város Településfejlesztési koncepció II.