Digitális Múzeum kialakítása a volt Dimitrov Művelődési Központ épületében
A projekt címe: Digitális Múzeum kialakítása a volt Dimitrov Művelődési Központ épületében
A projekt azonosítószáma: ET-INF-2022/199705
Kedvezményezett neve: Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzata
A projekt tartalmának bemutatása:
Veszprém Megyei Jogú Város a jelenleg kihasználatlan, korábban Dimitrov Művelődési Központként működő épület hasznosítását határozta el a Veszprém-Balaton Európa Kulturális Főváros 2023. programsorozata keretében.
Az épületben a korábban elkészült tervdokumentációk alapján egy digitális élményközpont és kiállítási tér kerülhet kialakításra, melynek célja, hogy a XXI. század igényeinek megfelelő digitális kiállítótár és élményközpont jöhessen létre, ami az EKF programsorozat egyik legnépszerűbb attrakciója lehet.
Az épületben az alábbi fő funkciók kerülhetnek kialakításra az infrastrukturális fejlesztés keretében:
– a vetített immerzív tér („HEXAGON”)
– vendégfunkciókat is magába foglaló projektszoba („STUDIO”)
– interaktív digitális kiállítás
– a rendeltetésszerű használathoz szükséges egyéb kiegészítő létesítmények
A projekt fejlesztése nem érinti a teljes épületet, hanem annak kizárólag a déli épületszárnyát, a hatszögletű fejépületrészt, és a hozzá közvetlenül csatlakozó nyaktagot.
Tervezett beavatkozások:
1) Nyaktag:
- Teljes esztétikai felújítás készül a nyaktag épületrész külső felületén. Ebben az épületrészben helyezkednek el az állandó tartózkodású helyiségek és a vizesblokkok, így ezekben a megfelelő fűtési energia és komfort rendelkezésre áll.
- Új kijárat épül az udvar felé, és a meglévő lépcső kiegészül két új karral.
- Az 1. és 2. emeleten egy-egy vizesblokk megmarad és felújításra kerül egymás felett, ezek kis kiegészítéssel meglévő állapotukban megmaradnak. Csak szaniter csere és mennyezet csere készül ezekben a helységekben. A szinteken található másik két vizesblokk teljes egészében kibontásra kerül.
- A megmaradó vizesblokkokban mindenhol megmaradnak a padló- és falburkolatok.
- A földszinten a meglévő WC blokkokban kiegészítő „facelift” jellegű kiegészítő festések készülnek, a belsőépítészeti koncepcióban szereplő megoldással. A vizesblokkban a meglévő fülkeajtók helyére egy új válaszfal vázrendszer kerül, belsőépítészeti koncepció szerinti frontokkal.
- A meglévő aljzatokon a burkolatokat a szükséges helyeken pótlásra kerülnek.
- Padlóréteg bontás csak az új lépcsőkarok környezetében valósul meg.
- A mennyezetek a szükséges minimális mértékben kerülnek visszapótlásra.
2) Fejépület:
- A fejépület területén a legnagyobb felújítási munkák az emeleten történnek, a földszint nagy része megmaradó szerkezet.
- A földszinti padló és üvegfalak eredeti szerkezetei megmaradnak, ott felületi felújítások és hibajavítások valósulnak meg.
- A főbejárati szélfogó üvegfalait korszerűsítésre kerülnek és ezzel együtt a szélfogó padlószerkezete is végleges megoldással kerül megújításra.
- A bejárati homlokzat földszinti részén új fogadófelületek készülnek, az emeleten pedig az ablakok befalazása és a homlokzati meglévő rabic felület tisztítása után egységes új hálóerősítéses vakolat készül, hogy a felület sík legyen, és mind textúrájában mind színében egységes legyen.
- Az emeleten a külső homlokzati fal teljes egészében korszerűsítésre kerül, egy a mellvédeket és attikafalat is letakaró polikarbonát homlokzati rendszer kerül kiépítésre
- A belső térben a vetítőterem és az ahhoz kapcsolódó funkciók kiépítése történik a meglévő szerkezetek bontását/átalakítását/átépítését követően. Ezekben a terekben a kivitelezés során nagy figyelmet igénylő magas hanggátlású falak kerülnek kiépítésre.
Az épület a projektben bemutatott fejlesztést követően – ismét – országos szinten is ismert kulturális központtá válhat, így az ingatlan funkciója tovább viszi azt az elképzelést, ami az 1969. évben történt építése közben megfogalmazódott, azaz: a város és a térség művészeti és kulturális központjának a kiemelt és közkedvelt helyszíne legyen.